Hikayemiz | Çevir, Yeşersin!
Hikayemiz

   Biz, doğanın olağan döngüsünün devam etmesi için insanların da bir şey yapması gerektiğini düşünen iki arkadaşız. Bu düşüncemizi gerçekleştirmek için ilk adımı "Çevir, Yeşersin!" projesiyle birlikte atmaya karar verdik. Proje ile birlikte gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşırken bireylerin okuma alışkanlıklarının çevreci bir harekete dönüşmesini sağlamak istiyoruz.

   Projemiz sayesinde okuduğunuz kitaplar ile doğaya fidan kazandırmakla kalmıyor; bunun yanında karbon ayak izinizi de azaltmış oluyorsunuz. Sizlerin çevirdiği sayfalarla dikeceğimiz fidanlar ile ülkemizdeki ortalama karbon ayak izimizi azaltmaya katkıda bulunuyoruz.

   17 ağaç kesilerek 1 ton kağıt elde ediliyor ve ortalama 300 gr. ağırlığında bir kitap için 0,0051 ağaç kesiliyor. Bu oran ortalama her 196 kitap için 1 ağacın kesildiğini gösteriyor. 2019 yılında Türkiye’de 423.602.828 kitap bandrolü satıldı (TÜİK Sayı: 33623). Bu da demektir ki, 2019 yılında sadece ülkemizde basılan kitaplar için yaklaşık olarak 2.161.238 ağaç kesildi.

   Bizler elimizdeki imkanlarla başlattığımız bu proje ile sizlerin okuyacağı kitaplar için fidanları doğayla buluşturmayı hedefliyoruz. Toplamda her 1.000 sayfa için 1 fidanı toprakla buluşturacak ve doğadan aldığımızı tekrar doğaya kazandırmış olacağız. Fidanlarımızı henüz bir ağaçlandırma sahasında, toplu dikimlere başlamadığımız için projeye gönül verenlerin desteği ile birlikte; Ankara ve Van’da doğa ile buluşturuyoruz. Ağaçlandırma alanlarımızın artması için işbirliklerimizi sürdürmek ve ağımızı genişletmek için çabalıyoruz.

   Çevir, Yeşersin! ekibi olarak; çevrilen sayfalar karşılığında, dikilecek fidanlar için çevirenlerden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Fidanların teminini ve dikimlerini tamamen kendi imkanlarımızla ve destekçilerimizden gelen fidan bağışları ile gerçekleştiriyoruz. Dikilmeyi bekleyen fidanlarımızı ise; kuruma ya da tutmama ihtimalleri olduğu için ilkbahar aylarında dikilmek üzere bekletiyoruz.


Sayfalar çevrilsin, Dünya yeşersin!
Kadriye Mira Yüksel

Merhaba. Ben Kadriye Mira. 1995 yılında Ankara'da doğdum. Eğitimime Anadolu Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde halen devam ediyorum. Aynı zamanda fakülte ve öğrenci temsilci başkanlığı yapıyorum. 2009 yılından beri grafitiyle uğraşıyorum. Uzunca bir süre legal olarak duvar boyadım. 2013 yılından beri dönemsel olarak çeşitli dergi-fanzin ve bloglarda yazar/çizerlik, filmler için storyboard tasarımları yaptım. 2015 yılından beri çizim ve tasarım alanında çeşitli işler üretiyorum. Yaklaşık 3,5 yıl reklam ajansları, matbaa ve yayınevlerinde çalışıp iş tecrübesi edindikten sonra şimdilerde 'illusmirator' adıyla freelancer olarak çizim ve tasarım üretmeye devam ediyorum. Geleceğin grafik tasarımcısı. Kendi halinde yazar, çizer, okur ve tasarlar.

Mehmet Selim Dönmez

Merhaba. Ben Mehmet Selim. 1995 yılında Van'da doğdum. 2017 yılında Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun oldum. Eğitimime Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde devam etmekteyim. Daha önce tam zamanlı .NET Yazılım geliştiricisi olarak çalıştım. Fakat belli deneyimin ardından şu an kendime ait MSD markası adı altında freelance olarak web yazılım hizmeti veriyorum.